Międzygminne Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji „EKOWIK” Sp. z o.o. we Władysławowie, ze względu na notorycznie powtarzające się w okresie opadów deszczu zwiększenia napływu ścieków do oczyszczalni ścieków, wynoszące niekiedy w skali miesiąca nawet o 140% więcej niż ilość sprzedanych ścieków sanitarnych oraz lokalne wylania z instalacji sanitarnej mieszaniny ścieków z wodami opadowymi na najniżej położonych terenach, powodujące niejednokrotnie zalania fekaliami zlokalizowanych tam nieruchomości i budynków, zawiadamia o wzmożonych kontrolach przyłączy kanalizacyjnych włączonych do sieci sanitarnej na terenie całego obszaru działania Spółki.
Na czym będzie polegać kontrola?
Kontrola obejmować będzie przegląd sieci pod kątem szczelności oraz pod kątem nielegalnych włączeń i odprowadzania do niej wód opadowych poprzez zadymianie lub z wykorzystaniem barwnika. Dym pod postacią białej mgły wprowadzany do przewodów kanalizacyjnych jest bezpieczny dla zdrowia ludzi, a w przypadku nielegalnych podłączeń szybko pojawi się np. w rynnach. W przypadku gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że właściciel nieruchomości wykonał przyłącze z tzw. syfonem, kontrola będzie polegała na wlaniu wody z barwnikiem np. do rynny, a w przypadku nielegalnych podłączeń barwnik szybko pojawi się w najbliższej studzience kanalizacyjnej.
Konsekwencje wykrycia nieprawidłowości
W przypadku ujawnienia nielegalnych podłączeń wód deszczowych z rynien, krat, wpustów, drenaży, odwodnień liniowych wokół domów itp. urządzeń do kanalizacji sanitarnej i braku reakcji właściciela nieruchomości w wyznaczonym terminie, na wezwanie Spółki do usunięcia nieprawidłowości, sprawa zostanie skierowana do właściwych organów ścigania w celu wymierzenia kary grzywny wraz z natychmiastowym obowiązkiem usunięcia nielegalnej instalacji. Bowiem, zgodnie z art. 9 ust. 1 Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków z dnia 7 czerwca 2001r. „Zabrania się wprowadzania ścieków opadowych i wód drenażowych do kanalizacji sanitarnej”. Nielegalne odprowadzanie ścieków oraz nielegalne podłączenia są przestępstwem i podlegają karze ograniczenia wolności albo karze grzywny do 10 000 zł.
W tym miejscu Spółka informuje, że w obrocie prawnym, z zawiadomienia Spółki, pojawiły się pierwsze wyroki nakazowe Sądu Rejonowego w Wejherowie II Wydziału Karnego wobec właścicieli nieruchomości dopuszczających się wykroczeń w powyższym zakresie, wymierzające kary grzywny!
W przypadku stwierdzenia niewłaściwego użytkowania kanalizacji mogą wystąpić również trudności w uzyskaniu rekompensaty za poniesione straty lub powstałe uszkodzenia pomieszczeń i terenów mieszkalnych, a także Spółka zdeterminowana będzie do zamykania przyłączy kanalizacyjnych!
Skutki odprowadzania wód deszczowych do kanalizacji sanitarnej
Wprowadzanie wód opadowych do kanalizacji sanitarnej przyczynia się m.in. do:
Co zrobić z wodami deszczowymi?
Zdecydowanie zagospodarować je na własnej nieruchomości do ponownego wykorzystania dzięki czemu realnie wpływamy na minimalizowanie skutków odprowadzania wód deszczowych do kanalizacji sanitarnej oraz oszczędność wody pitej. Najczęściej spotykane sposoby zagospodarowania wód deszczowych to zastosowanie naziemnych lub podziemnych zbiorników retencyjnych, dołów lub studni chłonnych, podziemnych skrzynek lub drenaży rozsączających, niecek retencyjnych, a także zakładanie ogrodów deszczowych, oczek wodnych czy tzw. zielonych dachów, które umożliwiają uprawę roślin i zmniejszają odpływ wód opadowych poprzez ich magazynowanie. Warto też pamiętać przy każdorazowym wykonywaniu podjazdów do domu lub garażu, miejsc parkingowych, chodników czy ścieżek o stosowaniu materiałów przepuszczalnych, zapewniających swobodny przepływ wody w głąb gleby.
Po co to robimy?
Bo tylko wspólnym działaniem, mówiąc stanowcze NIE - DESZCZÓWCE w kanalizacji sanitarnej, jesteśmy w stanie zminimalizować skalę tego problemu.
Dlatego apelujemy do wszystkich odbiorców swoich usług o odpowiedzialność obywatelską i w pierwszej kolejności o zweryfikowanie zagospodarowania wód opadowych na swoich nieruchomościach, a w każdym przypadku odprowadzania wód opadowych do kanalizacji sanitarnej - o niezwłoczne podjęcie stosownych czynności, które wyeliminują niezgodność w zakresie gospodarki ściekowej.
© 2024 "EKOWIK" Sp. z o.o.
Międzygminne Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji
84-120 Władysławowo, ul. Droga Chłapowska 21
tel. centr. +48 58 674 15 66 // tel. sekretariat +48 58 674 15 77
Klauzula RODO / Cookies